מיתוג עסקים

כל עסק - גדול או קטן - הוא מותג

בעולם העסקים בכלל והשיווק הדיגיטלי בפרט, כל עסק – גדול או קטן – הוא מותג. ומותג, בהגדרתו, הוא בדלני וייחודי ומציע ללקוחותיו ערך מוסף שלא יוכלו למצוא אצל מתחריו.

מיתוג עסקים בזירה האינטרנטית היא פעולה הכרחית ונחוצה מאין כמוה, אולי נחוצה יותר מכל דבר אחר.

רוצים למתג את העסק שלכם? השאירו פרטים.

מה זה מיתוג עסקים?

מיתוג עסקים הוא תהליך שבמסגרתו יוצרים אפיון וייחוד של העסק ומבדילים אותו מעסקים מתחרים, זאת על ידי הפיכתו ל”מותג”. מותג הוא לא עוד עסק גנרי המייצר ומשווק מוצרים גנרים, מותג מעניק ערך מוסף – רגשי, פסיכולוגי או פיזי – למוצר או השירות שהוא משווק.

בכך הוא משדרג את חווית הלקוח, החל משלב ההתעניינות והקנייה ועד לשלב השימוש. מיתוג עסק שנעשה באופן הנכון, ירחיב את מעגל הלקוחות ויגדיל את מחזור ההכנסות באופן ניכר. האידיאל העומד מאחורי מיתוג עסקים הוא פסיכולוגי: בני אדם נמשכים למה שנראה להם מוצלח, עוצמתי ומקובל בחוגים הרלוונטים וירדפו אחרי מה שיעניק להם את החוויה הרגשית הזו.

אלמנט נוסף הוא תחושת השייכות: השתייכות לחוג לקוחות אקסקלוסיבי המקושר למותג עוצמתי ובעל שם היא כשלעצמה אידיאל בעיני רבים. מיתוג מוצלח יעניק לעסק את התכונות הללו ויהפכו אותו מעוד עסק גנרי החבוי בין עשרות המתחרים למותג בעל נוכחות והשפעה בזירה העסקית. פועל יוצא ישיר של מיתוג כזה יהיה דירוג גבוה יותר בגוגל, קהל לקוחות הולך וגדל ורווחים גבוהים.

מה כולל בתוכו מיתוג לעסק?

לכל עסק ישנם צרכים ייחודיים ואתגרים שונים, וכל עסק פונה לקהלי יעד אחרים. יחד עם זאת, בבסיס המיתוג עומדים מספר אבני יסוד המשותפים לכל העסקים.

אפשר לומר שיש כמה שלבים קבועים שנוגעים למיתוג עסקים, המהווים מכנה משותף רחב כמעט לכל עסק ולוקחים חלק בכל חבילת מיתוג.

מי אנחנו בעצם?

השלב הראשון תמיד יהיה תיאורטי ויכלול הרבה שאלות וחשיבה משותפת. ראשית, עלינו למצוא את קהל היעד שלכם, את היעדים העסקיים (יעדים שבועיים, רבעוניים ושנתיים) ובאופן כללי להבין מהי מהות העסק שלכם.

מהות העסק היא למעשה הסיבה שהעסק קיים. איזו בעיה העסק נועד לפתור? איזה מענה העסק מספק? קביעת הפרטים האלו הוא עניין הכרחי ובסיסי – הוא יכוון אותנו למיתוג הנכון, יסייע לנו לבחור באסטרטגיית השיווק המתאימה בעבורנו, יעזור לנו למקד את עצמנו בשוק ולמצוא את הנישה שלנו, וברמה המעשית יבהיר לנו אילו פרטים אנחנו צריכים להבליט ואפילו איזה לוגו ועיצוב יתאימו לנו.

כבר מריחים את הסוף

אז קבענו את מהות העסק, את ה”אני מאמין” שלו, את השפה העסקית וסגנון העיצוב. לאט לאט העסק שלכם נהפך למותג, לייחודי ומובדל משאר העסקים.

קהל הלקוחות מתרחב מיום ליום והרווחים גדלים. ברכותינו, אתם מותג מצליח ומשפיע. כעת נשאר לשמר את המוניטין שצברתם ולטפח את המותג שבניתם בעבודה בעמל ידיכם ולשמור על הערכים שקבעתם שלאורם תלכו.

כיצד אנחנו רוצים להיתפס בעיני לקוחותינו?

לאחר שהשאלות המהותיות קיבלו תשובות מספקות וכעת אנו יודעים מה עומד בבסיס העסק שלנו, נוכל להמשיך לשלב הבא ולסגל לעצמנו “שפה עסקית” שתייחד אותנו.

האם אנחנו ידידותיים? טכנולוגיים? מכירתיים? לכל עסק שפה עסקית משלו, וכמו שעסק להלבשה תחתונה לנשים לא יפנה ללקוחותיו באותו האופן שחברת ביטוח פונה, כך גם אתם (יחד איתנו, כמובן) תצטרכו למצוא את השפה שלכם.

השפה נקבעת במידה רבה לפי אופי הבעלים ולפי ההסכמה המשותפת בינינו.

עיצוב וסלוגן

עכשיו מתחיל חלק הבא בחבילת מיתוג לעסק: העיצוב! עיצוב הלוגו יוכל להתבצע רק לאחר סיום כל השלבים האחרונים. הלוגו מגלם בתוכו את מה שלמדנו על העסק שלנו.

על כן, חשיבות הלוגו היא עצומה: הלוגו מקנה את האווירה המסוימת שאנו רוצים ומציג אותנו באור שאנו בוחרים. מלבד עיצוב הלוגו אנו נעבוד איתכם על עיצוב כללי של האתר ובכלל בחירת השפה העיצובית שתלווה אותו לאורך כל הדרך.

מעבר לכך אנו נחשוב על סלוגן ייחודי שישתלב עם השפה העיצובית ושניהם ייטמעו בעמודי הפייסבוק והאינסטגרם, במיילים, בכרטיסי ביקור ועוד. כאשר אותו עיצוב קיים בכל הממשקים, הלקוחות יזכרו אתכם והלוגו ייחרט להם בזיכרון (כפי שאתם זוכרים במדויק את הלוגו של קוקה-קולה או גוגל).

מיתוג עסקים באינטרנט

אז לאחר שלמדנו כמה משמעותי שיווק ומיתוג העסק שלנו, נעבור לזירה מאתגרת הרבה יותר, שם המיתוג משחק תפקיד חשוב ביותר: הזירה האינטרנטית. שיווק באינטרנט אוצר בתוכו מגוון פעולות ייחודיות, והעיקרית ביניהן היא לדאוג לנוכחות גבוהה ברשתות החברתיות ובמנועי החיפוש. כיוון שמדובר בפלטפורמה בה שטף המידע הוא עצום – למעשה אינסופי – יהיה קשה מאוד לשלוט במידע לטובתנו.

לעתים קרובות אפילו גוגל לא מצליחה לנהל ולשלוט בכמות כה אדירה של מידע. אך אל תאמרו נואש, בשביל זה לכם אותנו: מקדמי אתרים, אנשי יח”צ, מנהלי מדיה חברתית, כל אלו קיימים כדי שאתם תוכלו לישון בראש שקט.

מיתוג עסקים באינטרנט היא תורה שלמה שלא נוכל לפרט אותה במאמר הזה, ולהציג אותה על רגל אחת יהיה לא יעיל. יחד עם זאת, נוכל לחשוף כמה אנקדוטות כלליות:

אסטרטגיות שיווקיות המותאמות במיוחד לאלגוריתם של גוגל היא דרך מצוינת להתחיל. מדובר בגדול בשיטות קידום אורגני (SEO) שייעודו להציב את העסק שלכם גבוה במנועי החיפוש ועל ידי כך להקנות לכם נוכחות והשפעה ברשת, מה שנחשב מיתוג איכותי.

רשתות חברתיות. פייסבוק, אינסטגרם, יוטיוב וטיקטוק הן פלטפורמות בעלות השפעה עצומה על דעת הקהל, וניהול נכון ברשתות החברתיות יביאו לתנועה עצומה וללידים חמים בתפוקה יומית.

שנזיז עניינים למיתוג העסק שלך? השאירו פרטים.

שניה לפני שאתם יוצאים

האם הספקתם לראות את תיק העבודות שלנו?